Förbundsstyrelsen

Hyresgästföreningens förbundsstyrelse arbetar med bostadspolitisk påverkan, leder riksförbundets verksamhet och representerar hyresgästernas intressen i olika sammanhang över hela landet. Styrelsen består av elva ordinarie ledamöter och tre ersättare. Här ser du vår nuvarande förbundsstyrelse som valdes på förbundsstämman 18-19 juni 2016.

Ordinarie styrelseledamöter

Marie Linder, förbundsordförande
Tyresö
Tel: 070-546 26 94
E-post: marie.linder@hyresgastforeningen.se

Jan Andersson
Borås
Tel: 073-423 61 14
E-post: jan.andersson2@hyresgastforeningen.se

Lennart Derehag
Trollhättan
Tel: 070-265 81 95
E-post: lennart.derehag@hyresgastforeningen.se

Hans Eklund
Östhammar
Tel: 070-713 77 03
E-post: hans.eklund@hyresgastforeningen.se

Pia Fridström
Göteborg
Tel: 070-497 74 54
E-post: pia.fridstrom@hyresgastforeningen.se

Helena Frisk
Karlskoga
Tel: 070-680 66 10
E-post: helena.frisk@hyresgastforeningen.se

Björn Johansson
Mjölby
Tel: 070-275 30 72
E-post: bjorn.johansson4@hyresgastforeningen.se

Saffran Rohm
Helsingborg
Tel: 073-545 69 45
E-post: saffran.rohm@hyresgastforeningen.se

Simon Safari
Tumba
Tel: 070-301 61 50
E-post: simon.safari@hyresgastforeningen.se

Bengt Svensson
Göteborg
Tel: 070-828 01 67
E-post: bengt.svensson@hyresgastforeningen.se

Helén Tolf
Sundsvall
Tel: 070-286 06 75
E-post: helen.tolf@hyresgastforeningen.se 

Ersättare

Ulf Danielsson
Köpingsvik
Tel: 070-349 84 70
E-post: ulf.danielsson@hyresgastforeningen.se

Sandra Lindquist
Stockholm
Tel:
E-post: sandra.lindquist@hyresgastforeningen.se

Jens Nilsson
Uppsala
Tel: 073-643 00 85
E-post: jens.nilsson@hyresgastforeningen.se

Jonas Nygren, förbundschef
adjungerad i förbundsstyrelsen
Tel: 070-688 11 81
E-post: jonas.nygren@hyresgastforeningen.se

På bilden, från vänster: Sandra, Simon, Bengt, Jens, Lennart, Hans, Jan, Saffran, Pia, Ulf, Marie, Helena, Björn, Helén.

Vill du också göra skillnad?

Som förtroendevald kan du verkligen göra skillnad och förbättra både för dig själv och för andra hyresgäster.