Utbildning för förtroendevalda
Här hittar du information om de utbildningar som Hyresgästföreningens region norra Skåne erbjuder våra förtroendevalda. Här träffas vi i en lokal eller så erbjuds även möjligheten att delta digitalt via Teams. Vad som gäller står vid respektive utbildningstillfälle.
Valutbildningar
2026 är det val i Sverige, ett viktigt val för inte minst landets alla hyresgäster.
För att vi ska kunna göra valet 2026 till hyresgästernas val behöver vi våra många som tillsammans pratar om våra valfrågor där människor möts, på gymmet, i personalmatsalen och i tvättstugan.
På regionens startsida finns aktuella utbildningar för våra medlemmar och förtroendevalda. Klicka på denna länk för att komma dit!
Utbildning för kassörer
Som kassör i Hyresgästföreningen erbjuds du utbildning för att ha möjlighet att utföra uppdraget så enkelt och riktigt som möjligt tex med hjälp av mall för huvudbok med årsavslut.
Sedan 2023 används en gemensam mall för huvudbok och i den finns årsavslutet. Här kan du få praktisk hjälp och vägledning hur detta görs på ett smidigt sätt.
Utbildningar hålls av hyresgästföreningens ekonomiavdelning via Teams. Region norra Skåne erbjuder även fysiska kassörsutbildningar, vanligtvis inför bokslut samt efter årsmöten.
Målgrupp: förtroendevalda kassörer i Hyresgästföreningen
Syfte: att kassörer i Hyresgästföreningen ska få kunskaper att utföra sitt uppdrag.
Datum: Meddelas på Innergården och via mejl till valda kassörer.
Utbildning för styrelser
Som förtroendevald i Hyresgästföreningen ska du känna dig trygg och säker på ditt förtroendeuppdrag i en av våra många styrelser. På styrelseutbildning både lär du dig och utvecklar din roll som styrelseledamot.
Styrelseutbildning - grund
På våren, vanligtvis i april, erbjuds styrelseutbildning med grunder i vad det innebör att sitta i en styrelse i Hyresgästföreningen. Hur fungerar föreningen, vad säger stadgarna, vad innebär värdegrunden, m.m. Denna utbildning vänder sig till dig som är helt ny förtroendevald i Hyresgästföreningen och inte gått utbildnignen tidigare.
Styrelseutbildning - fördjupning
På hösten, vanligtvis i oktober, erbjuds en fördjupning i styrelsearbetet. Då ligger fokus på de olika rollerna i styrelsen och hur styrelsen arbetar tillsammans på ett sätt som är i linje med föreningen.
Målgrupp: förtroendevalda ledamöter i Hyresgästföreningen
Syfte: Öka kunskaperna om styrelseuppdragen och möjliggöra att fler medlemmar åtar sig förtroendeuppdrag.
Datum: Styrelsutbildning - grund lördag 11 april. Läs mer och anmäl dig här!
Utbildning för valberedare
En förening behöver ständigt arbeta med att engagera fler medlemmar och valberedningen är en viktig länk i detta arbete. Hur kan vi alla hjälpas åt för att hålla liv i folkrörelsen? Vad har vi för verktyg och hur kan vi hjälpas åt?
Förmågan att engagera och att beskriva uppdraget som förtroendevald ger goda förutsättningar för ett aktivt styrelsearbete. Vi går igenom arbetet mellan årsmötena.
Målgrupp: Valberedare i Hyresgästföreningen.
Syfte: Att utveckla folkrörelsen.
Datum: våren 2026 (inbjudan mejlas till alla valda valberedare i regionen)
Utbildning om Innergården
Målgrupp: föreningarnas digitala samordnare, ordförande och andra förtroendevalda som vill lära sig mer om Hyresgästföreningens intranät för förtroendevalda. Föreningar kan arrangera egna utbildningar kring Innergården. Kontakta innergarden.norraskane@hyresgastforeningen.se för mer information.
Syfte: Få fler förtroendevalda att använda och förstå Innergården.
Datum: vid behov.
Utbildning för revisorer
En förtroendevgald revisor granskar styrelsens arbete, så att stadgar följs och att styrelsen arbetar utifrån de beslut som fattades på årsmötet. Hur kan och bör en revisor lägga upp sitt arbete och vad som är viktigt att veta och tänka på kring uppdraget?
Utbildningarna hålls av hyresgästföreningens ekonomiavdelning.
Målgrupp: valda revisorer i Hyresgästföreningen
Syfte: att som revisor få rätt redskap för att kunna utföra sitt uppdrag
Datum: Meddelas på Innergården och via mejl till vald revisorer.
Förhandlingsupptakt
Förhandlare går igenom förutsättningar för hyresförhandlingarna kommande förhandlingssäsong - hur ser förhandlingsläget ut, vad är nytt och vilka delar är viktigast att ha med sig in i förhandlingen? Detta och mycket annat kring förhandling kommer denna kväll att innehålla.
Målgrupp: du som har ett förtroendeuppdrag inom förhandling i hyresgästföreningens region norra Skåne.
Syfte: ökad kunskap om förhandlingsläget för 2025
Datum: hålls varje år inför ny förhandlingssäsong