Man utomhus

Stefan har ett outsinligt engagemang

Han har en bred erfarenhet men blir aldrig fullärd. Engagemanget för att andra ska kunna ha det bra är stort. I Hyresgäst­föreningen har Stefan hittat hem: ”Det här är världens bästa förening!”

Lite före utsatt tid stiger Stefan innanför dörren.
– Jag är alltid ute i god tid – sån är jag, säger han.
Ute i god tid men förmodligen också ganska ofta upptagen. Stefan har flera uppdrag som förtroendevald i Hyresgäst­föreningen. Vissa på kommunnivå i hemorten Västerås, andra inom region Aros-Gävle.
Han beskriver sig som en social, positiv och pratglad person och tycker att det roligaste som förtroendevald är när det ska göras aktiviteter där han får möta människor.
– Man snappar alltid upp saker då, säger han.

Är inte rädd att prova
Stefans olika engagemangsroller gör att han lägger minst tio timmar i veckan på Hyresgäst­föreningen, uppskattar han. ”Förmodligen mer.”
– Jag tycker detta är så roligt! Mitt engagemang bygger på glädje och bara glädjen finns så räcker det långt. Sen är jag nyfiken, har väl lite adhd, är naiv och ser inte problemen i olika utmaningar.
Stefan har ägnat många år åt föreningslivet. När han var 21 år hamnade han oplanerat i en idrottsförening där han gjorde allt möjligt och tyckte att det var kul. Ordförande i facket på två arbetsplatser kan han också lägga till i sin lista över tidigare engagemang.
– Att vara verbal och social gör att man lätt blir tillfrågad om såna här saker – jag hamnar lätt i såna situationer. Men när jag var yngre kunde jag ibland uppleva att jag fick krav på mig där jag inte kunde leverera.

Porträtt bild av man med glasögon

Engagerad inom Hyresgäst­föreningen blev han först som förhandlingsdelegat och efter ett antal år blev han invald i föreningsstyrelsen. Att han trivs med att det är rörelse och omväxling runt honom återspeglas i hans tidigare arbetsliv. Brandman, arbete på ICA-lagret, snöröjare och lastbilsförare är bara några av de yrken han har erfarenhet av.

Här har han hittat hem
Och engagemanget verkar räcka åt många. En egen period av psykisk ohälsa tidigare i livet lade grunden till att han numera är engagerad som kontaktperson till tre medmänniskor.
Hyresgäst­föreningen kallar han för världens bästa förening. Här har han hittat hem.
– Vi kan göra precis vad vi vill inom ramen för årsmöten och stadgar. Vi är fria att skapa, fantisera och göra precis vilken verksamhet vi vill.

Tror du att många känner till den biten?
– Nej, jag tror inte det. Vi har många möjligheter men skulle kunna vara fler som gör något. En väg att gå är att vi måste bryta muren mot våra nysvenskar. Många i dessa samhällsgrupper samarbetar redan som om de vore föreningar, i exempelvis matlag. Om vi bara kan lära ut till dem hur en förening fungerar så skulle vi kunna ha ännu fler lokala föreningar i våra bostadsområden.

Man utomhus

Stefan tycker om att vara i skogen, plocka svamp med sin fru, fiska med kompisar och att laga mat hemma i lägenheten på Öster i Västerås. Hur kryddar vi svenskar maten egentligen? Det pratar han om med stort engagemang.
 – I Sverige använder vi egentligen rätt mycket salt i maten. Det var min fru, som kommer från Thailand, som fick mig att inse det.
Sedan hejdar han sig ett ögonblick.
– Du får säga ifrån om jag snurrar in mig i frågorna! säger han, som inte alls känns snurrig utan snarare verkar vilja ge omsorgsfulla svar.

Både häftigt och sorgligt
Ett exempel på omsorg i berättandet är när Stefan beskriver engagemanget i Hyresgäst­föreningen:
– Det här måste vara världens bästa förening. Vi kan göra skillnad i både stort och i smått. Det är både häftigt och ibland även sorgligt. Vi möter och löser olika problem. Vi kan förhandla hyror, låna ut lokaler till ensamstående föräldrar som därmed kan ordna barnkalas. Vi kan åstadkomma att barn, som kanske annars inte skulle komma i väg, får åka på sommarkollo. Jag är oerhört stolt över det!

Man utomhus

Ditt hem då – vilken är din favoritplats där?
– Soffan! Jag tycker om att titta på tv – och det är där jag kopplar av. Mest tittar jag på dokumentärer och sport.

Vad drömmer du om?
– Jag är på en bra plats i livet där jag får göra roliga saker, även inom Hyresgäst­föreningen. Jag har ett bra liv tillsammans med min fru, och vi reser ibland. Och så drömmer jag om fler lokala föreningar i Västerås.
Stefan känner att hans uppdrag som engagemangsansvarig i Västeråsföreningen är tacksamt, då det förhoppningsvis leder fram till att nya lokala föreningar bildas och verksamhet skapas i nya bostadsområden.
– Och mer verksamhet bidrar förmodligen till att fler lär känna sina grannar, vilket kommer att ge en ökad trygghet, och det i sig är ju en förbättrad levnadsstandard.