Hyresgäst­föreningen vill se 0 % i hyres­höjning i Åtvidaberg

Redan nu vill Fastighetsägarna GFR börja förhandlingarna om hyres­höjningarna för 2026, trots att underlaget som förhandlingarna bygger på inte är klart. Oseriöst, tycker Hyresgäst­föreningen och kommer med motbudet noll procent. I Östergötland gäller det än så länge Åtvidaberg.

- När Fastighetsägarna GFR kommer med krav på hyres­höjningar redan nu, trots att det inte finns något underlag färdigt, blir det väldigt tydligt att man egentligen inte vill förhandla. Vi har en överenskommelse om hur förhandlingarna ska gå till och det bryter man mot här. En hyresförhandling bygger på olika ekonomiska underlag och de finns inte än. Att förhandla redan nu blir som att sätta upp fingret i luften och chansa. Det blir oseriöst och hyresgästerna förtjänar bättre, säger Malene Loewe, förhandlingsstrateg Hyresgäst­föreningen region Sydost.

Fastighetsägarna GFR har påkallat förhandling om hyres­höjningar för 2026 för de privata hyresvärdar som organisationen företräder i Åtvidaberg. De har inte kommit med något yrkande än. Enligt Hyresgäst­föreningen är underlaget som används i förhandlingarna inte klart förrän i augusti.

2022 kom Sveriges Allmännytta, Fastighetsägarna och Hyresgäst­föreningen överens om treparts­överenskommelsen som ska ligga till grund för de årliga förhandlingarna. Om parterna lokalt inte är överens om något annat så är treparts­överenskommelsen tydlig med att förhandling gällande 2026 års eventuella hyres­höjning ska utgå från siffror som gemensamt tas fram och presenteras av trepartsgruppen i augusti 2025. Det gäller bland annat inflation, ränta och förvaltningskostnader. 

- Så länge det inte finns något underlag till förhandlingarna är vårt motbud noll procent, inget annat. Det har varit minst sagt tuffa år för hyresgästerna. Vi hör vittnesmål från hyresgäster som knappt har råd med hyra och mat, även i familjer med två inkomster. Det här är inte ett spel, det är människors hem det handlar om. Det är rent ut sagt hänsynslöst av Fastighetsägarna att göra på det här sättet. Jag undrar om deras kunder, hyresvärdarna, verkligen inte bryr sig mer om sina hyresgäster, säger Inger Borg, ordförande Hyresgäst­föreningen region Sydost.

Det här är hyresvärdarna som har påkallat förhandling av hyres­höjningar:

Ort

Hyresvärd

Åtvidaberg

Fredriksten Fastigheter AB

Åtvidaberg

Gumhus AB

Åtvidaberg

Klints Fastigheter AB

Åtvidaberg

Stiftelsen Rosén Fastigheter

Åtvidaberg

Tegelsäter Fastighets AB

Åtvidaberg

Åtvidabergs Fastighets AB Tärnan