En man står på en balkong.

Digital kurs: Husombud

Har du blivit vald till husombud i Hyresgäst­föreningen och vill lära dig mer om vad det innebär? Då är den här kursen för dig!

-

Digitalt

Som husombud är du länken mellan Hyresgäst­föreningen, hyresgästerna i ditt bostadsområde och fastighetsägaren. Genom ditt uppdrag kan du påverka i ditt bostadsområde, bland annat genom att bidra till ett ökat medlemsinflytande över exempelvis hyror och hyresvillkor.  

På kursen går vi igenom vad som ingår i ditt uppdrag och tillsammans pratar vi om hur du kan hålla kontakt med dina grannar och hur du får till bra samtal med fastighetsägaren. Du får också mer information om vilken stöttning som finns att få från Hyresgäst­föreningen.  

När: 2 juni kl. 18-20, sista anmälningsdag 30 maj.

Var: Detta kurstillfälle är helt digitalt och länk skickas ut i samband med bekräftelse på din anmälan.

Anmälan: Senast den 30 maj via formuläret här