Trångbodda mer missnöjda med politiken

Vänsterpartiet tappar stöd bland hyresgäster sedan valet 2022, samtidigt som högern fortsatt har svårt att vinna gruppen. Det visar en ny undersökning från Indikator, gjord på uppdrag av Hyresgäst­föreningen. Resultaten pekar också på tydliga skillnader i partisympatier beroende på boendeform och att inget parti uppfattas ta ett tydligt ansvar för bostadspolitiken. Dessutom är trångbodda mer kritiska till hur politiken hanterar bostadsfrågan.

– Hur man bor spelar roll. Ett tryggt boende till rimlig kostnad är grunden för ett tryggt liv. Bor du trångt, dyrt och osäkert är det klart att det är lättare att känna att politiken svikit. När vardagen inte går ihop blir också tålamodet med politiken kortare. Människor vill se konkreta lösningar, här och nu, säger Marie Linder, förbundsordförande Hyresgäst­föreningen. 

I undersökningen har 4 377 svenskar svarat på hur de röstade i valet 2022 och hur de skulle rösta om det vore val idag. Resultaten visar på tydliga skillnader beroende på boendesituation. Personer som bor i hyresrätt och de som bor i ägt boende gör olika politiska val, och skiljer sig också i hur rörliga de är i sina partisympatier. Bland hyresgäster har stödet för Vänsterpartiet minskat sedan valet 2022, samtidigt som högern fortsatt har svårt att vinna stöd i gruppen. Hyresgäster uppger i högre grad att de kan tänka sig flera olika partier, medan väljare i ägt boende i större utsträckning håller fast vid sitt tidigare partival. Det pekar på att hyresgäster är en mer rörlig väljargrupp och därmed också mer mottaglig för politiska förslag som påverkar vardagen.

Sedan 2020 har stödet för de rödgröna partierna ökat, både totalt och särskilt bland hyresgäster. Bland hyresgäster har stödet ökat från 56 till 61 procent, samtidigt som stödet för Tidöpartierna minskat från 44 till 39 procent. Gapet mellan blocken har därmed vuxit.
Hyresgäster röstar i högre grad än bostadsägare på framför allt Vänsterpartiet och Socialdemokraterna, även om Socialdemokraterna är det största partiet oavsett boendeform. Bostadsägare ger i stället ett större stöd till Moderaterna än hyresgäster. Det näst största partiet i båda grupperna är Sverigedemokraterna.
Stödet för de rödgröna partierna (V, Mp, S och C) har ökat bland hyresgäster sedan valet 2022. Om det vore riksdagsval i dag skulle de tillsammans få 61 procent av rösterna, jämfört med 57 procent år 2022. Stödet för Tidöpartierna (L, M, KD och SD) bland hyresgäster har minskat från 41 till 39 procent. Bland bostadsägare är stödet för de rödgröna partierna och Tidöpartierna jämnt fördelat, omkring 50 procent vardera.

– Vi ser tydliga skillnader i hur människor röstar beroende på hur de bor, och det är inte svårt att förstå varför. Hyresgäster har pressats hårt ekonomiskt de senaste åren, men har inte fått samma stöd som de som bor i ägt boende. Det påverkar naturligtvis förtroendet för politiken. Hyresgäster är inte ideologiskt låsta. De letar efter lösningar på sin vardag, och då behöver politiken visa att den faktiskt förstår deras situation, säger Marie Linder.

Vår undersökning visar att:  

  • Hur du bor påverkar hur du röstar – det finns tydliga skillnader mellan hyresgäster och bostadsägare  

  • Hyresgäster är en mer rörlig väljargrupp och kan i högre grad tänka sig flera partier  

  • Trångbodda är mer kritiska till politiken – 59 procent anser att bostadsfrågan inte tas på tillräckligt stort allvar, jämfört med 55 procent bland övriga  

  • Stödet för de rödgröna partierna har ökat bland hyresgäster, från 57 till 61 procent sedan valet 2022, medan Tidöpartierna minskat från 41 till 39 procent  

  • Bland bostadsägare är stödet mellan blocken jämnt fördelat, omkring 50/50  

  • Socialdemokraterna är största parti oavsett boendeform, men hyresgäster röstar i högre grad på V och S medan bostadsägare i högre grad röstar på M  

  • Förtroendet för partiernas bostadspolitik är lågt – inget parti når över 11 procent  

  • 63 procent vet inte vilket parti som har den bästa bostadspolitiken  

  • Endast omkring 1 av 10 anser att politikerna tar bostadsbristen på tillräckligt stort allvar  

  • Samtidigt anser omkring 80 procent att bostadsbristen är politikens ansvar 

Få respondenter pekar ut ett enskilt parti som det med bäst bostadspolitik. Socialdemokraterna får störst stöd i båda grupperna (11 procent), medan Vänsterpartiet har ett större stöd bland hyresgäster (8 procent) än bland bostadsägare (3 procent). Moderaterna och Sverigedemokraterna har i stället något större stöd bland bostadsägare. Samtidigt är det relativt många i båda grupper som anser att inget parti har den bästa bostadspolitiken.
En stor majoritet av både hyresgäster och bostadsägare anser att det är ett politiskt ansvar att lösa bostadsbristen – omkring 80 procent. Samtidigt upplever endast omkring 10 procent att politikerna tar bostadsbristen på tillräckligt stort allvar. Det pekar på ett tydligt glapp mellan förväntningarna på politiken och upplevelsen av det politiska engagemanget i bostadsfrågan.
Partiernas bostadspolitik framstår som relativt osynlig för väljarna. Totalt uppger 63 procent att de inte vet vilket parti som har den bästa bostadspolitiken. Bland dem som tar ställning har de rödgröna partierna något större förtroende (17 procent) än Tidöpartierna (11 procent), medan omkring var tionde respondent anser att inget parti har en bra bostadspolitik.

Om undersökningen:  

Hyresgästerna 2026 bygger på en nationell undersökning med 4 317 svarande. Undersökningen genomfördes av Indikator Opinion på uppdrag av Hyresgäst­föreningen och kartlägger svenskarnas nuvarande boendesituation, hur de önskar att bo, samt andra frågor som bland annat rör deras inställning till en rad parametrar kopplat till deras boendesituation och till bostadsmarknaden som helhet.