Svenljunga Bostäder vill höja hyrorna med 6,12 procent

Svenljunga Bostäder kallar till förhandling om att få höja sina hyror från 1 april med i genomsnitt 6,12 procent. Nu väntarsvåra förhandlingar med Hyresgäst­föreningen då både Svenljunga Bostäder och deras hyresgäster behöver hantera kostnadsökningar.

Nu drar hyresförhandlingen mellan kommunägda Svenljunga Bostäder och Hyresgäst­föreningen igång. Förhandlingen berör 549 hushåll och bostadsbolaget vill höja hyrorna med i genomsnitt 6,12 procent från den 1 april. Bolaget hänvisar till samhällsläget och de ökade kostnaderna som bolaget har drabbats av. Motparten Hyresgäst­föreningen anser att kravet är högt och Hyresgäst­föreningens förhandlare Ludvig Möller förutsätter att bolaget vidtar åtgärder för att hålla nere kostnaderna.

– Vi förbereder oss för svåra förhandlingar eftersom både Svenljunga Bostäder och deras hyresgäster möter stora kostnadsökningar. Vi förutsätter att Svenljunga Bostäder genomför besparingar och effektiviseringar innan slutnotan landar hos hyresgästerna.  

En höjning med 6,12 procent skulle för en genomsnittlig tvåa på 60 kvadratmeter innebära en höjning med 335 kronor i månaden.

Förhandlingarna inleds den 2 mars.

För ytterligare upplysningar kontakta:
Ludvig Möller, förhandlare
010-459 14 17

Region BohusÄlvsborg-Skaraborg
Regional pressjour BÄSK
010-459 14 27
press.regionbask@hyresgastforeningen.se