Hyresgästföreningens förbundsordförande Marie Linder.  Foto Filippa Ländin
Hyresgäst­föreningens förbundsordförande Marie Linder. Foto Filippa Ländin

Pressinbjudan till International Union of Tenants världskonferens i Lissabon 19 april

I en tid när vräkningar, bostadskris, byggstopp och en ekonomisk kris slagit hårt mot världens hyresgäster, möts International Union of Tenants - IUT - för att gemensamt samlas kring rätten till ett tryggt hem. Larmen från världens hyresgäster är många och utmaningarna för att rimliga hyror, ett tryggt hem och en fungerande hyresmarknad är stor världen över.

Hyresgäst­föreningen deltar under världskonferensen som arrangeras vart tredje år av hyresgästernas internationella förbund International Union of Tenants. I år äger konferensen rum i Portugal den 19 – 21 april. Ordförande för IUT är svenska Hyresgäst­föreningens förbundsordförande Marie Linder. 

På onsdag den 19 april mellan 12.00-13.00 finns IUT:s ordförande Marie Linder tillgänglig för media och kan svara på frågor på Lutecia Hotel i Lissabon.  

Anmäl dig till:  

Gilda Romero, pressekreterare Hyresgäst­föreningen: gilda.romero@hyresgäst­föreningen.se eller 072-549 11 55 

Om International Union of Tenants: 

IUT is a non-governmental and not-for-profit membership organisation for global tenants’ organisations. IUT was founded in 1926 in Zürich, Switzerland. Since 1956 our head office is in Stockholm, Sweden with a representative office in Brussels since 2008. We have 74 member organisations in 51 countries, and are financed through membership fees. Guiding for all our work is the Tenants’ Charter. 

  • Housing needs to be addressed locally, nationally and internationally.
  • Affordable and sound housing is one of the safeguards for peace and security, a fundamental pillar in all democratic societies and necessary for labour mobility.
  • Lack of affordable housing and homelessness are major ingredients in social exclusion.
  • Tenants should have a right to participate in decisions affecting their homes.