Manifestation
Manifestation

Manifestation mot dubbelhöjda hyror 20 april

Torsdag 20 april anordnar Hyresgäst­föreningen i södra Skåne en manifestation mot de hyreskrav som inkommit från Heimstaden, Willhem, Trianon, Rosengård fastigheter, Victoriahem, Josefssons Fastigheter samt Kanslihuset. Hyreskravet är två procent och bolagen vill höja från 1 juli, vilket skulle vara den andra hyreshöjningen under 2023. Manifestationen hålls kl 18–20 på Gustav Adolfs torg i Malmö. Även de berörda fastighetsbolagen kommer att få inbjudan om att delta och föra en dialog med hyresgästerna.

– Dessa bolag har mage att gå ut och begära ytterligare en hyreshöjning, trots att de i år redan fått några av landets högsta hyreshöjningar på fem procent. Enligt oss hyresgäster är hyres­förhandlingarna för 2023 avslutade, punkt, säger Joel Nordström, ordförande i Hyresgäst­föreningen Malmö västra. 

Genom manifestationen vill Hyresgäst­föreningen uppmärksamma det orimliga i ytterligare krav på hyreshöjningar. 
 
– Vi har även startat en namninsamling mot hyreskraven. Vi vill visa att vi är många hyresgäster som är väldigt arga på bostadsbolagens agerande, säger Joel Nordström. 

På Gustav Adolfs torg kommer Hyresgäst­föreningen och flera andra organisationer hålla tal, det kommer finnas barnaktiviteter och om man inte redan är medlem kan man teckna ett tre månaders kostnadsfritt medlemskap. 

Vi kommer att göra allt som står i vår makt för att undvika en ny hyreshöjning. Om vi ska stoppa den här orättvisa höjningen behöver många engagera sig, säger Joel Nordström. 

Praktisk information:

Dag: Torsdag 20 april 
Tid: Klockan 18.00 
Plats: Gustav Adolfs torg, Malmö 

 
Detta händer på Gustav Adolfs torg:  

  • Representanter från Hyresgäst­föreningen, Majblomman, LO-facken, RUK, PRO och studentorganisationer talar
  • Gabriella Forslund spelar musik på plats
  • Barnaktiviteter 
  • Hyresgäst­föreningens hyresförhandlare, jurister och folkrörelseutvecklare finns tillgängliga för samtal 
  • Vi bjuder på korv och fika 
  • Passa på att bli medlem, tre månader kostnadsfritt fram till sista juni 

 
Läs de senaste uppdateringarna om påkallandena i Malmö: 
https://www.hyresgastforeningen.se/regioner/sodra-skane/nyheter/pakallande-i-malmo-2023/ 

 
Manifestationen som event på Facebook: 
https://fb.me/e/4aV8RDdNd 

Namninsamling: 
https://www.mittskifte.org/petitions/hyreshojning-igen-nej-tack-1 

 
Vid frågor, kontakta: 
Joel Nordström, ordförande Malmö västra,0761-141885, joel.nordstrom@hyresgastforeingenmv.se