Förhandlare, Hyresgästföreningen region norra Skåne Fotograf: Mikael Malmborg
Förhandlare, Hyresgäst­föreningen region norra Skåne Fotograf: Mikael Malmborg

Efter beslut från HMK – nu är hyrorna klara för Helsingborgshems hyresgäster

Hyrorna är klara för det allmännyttiga bostadsbolaget Helsingborgshem som berör cirka 11 711 lägenheter. Efter beslut från Hyresmarknadskommittén landar uppgörelsen på en hyreshöjning på 4,8 procent för lägenheter med varmhyra och 2,4 procent för lägenheter med kallhyra från och med 1 mars 2023 – ett resultat som Hyresgäst­föreningen, som företrädare för hyresgästerna, önskat vore lägre.

– Vi från Hyresgäst­föreningen tycker att det är beklagligt att en allmännytta som Helsingborgshem inte kunde ta ett större ansvar med tanke på den svåra ekonomiska situationen som drabbar våra medlemmar och hyresgäster. Hade vi fått bestämma hade nivån i ett läge som det här inte hamnat på 4,8 procent men vi har efter beslut från oberoende skiljeman tvingats att acceptera den här nivån säger Fredrik Malmberg, förhandlare Hyresgäst­föreningen region Norra Skåne

– Vi hoppas att till nästa år, och framöver, att Helsingborgshem lever upp till sin roll som stadens allmännyttiga bostadsbolag. Vi tror att det är bäst i längden för både hyresgästkollektivet, samt Helsingborgshem som bolag, att förhandlingarna sköts lokalt mellan parter som kan de lokala förutsättningarna säger Fredrik Malmberg, förhandlare Hyresgäst­föreningen region Norra Skåne

Våren 2022 slöts en trepartsöverenskommelse mellan Hyresgäst­föreningen, Sveriges Allmännytta och Fastighetsägarna. Överenskommelsen innefattar rekommendationer till de lokala parterna och tydliggör vilka faktorer som bör ligga till grund för förhandlingarna om den årliga hyresutvecklingen. 

För mer information, kontakta:
Fredrik Malmberg, förhandlare Hyresgäst­föreningen region Norra Skåne
Telefon: 010-459 17 11
E-post: fredrik.malmberg@hyresgastforeningen.se

Sofie Lindberg, förhandlingssamordnare Hyresgäst­föreningen region Norra Skåne
Telefon: 010-459 17 49
E-post: sofie.lindberg@hyresgastforeningen.se


 

 

Region Norra Skåne
Regional pressjour Norra Skåne
010- 45 91700
press.norraskane@hyresgastforeningen.se