Webinarium: Vad innebär att marknadshyra utreds?

Regeringen har tillsatt en utredning om fri hyressättning i nyproduktion. Utredningen kommer vara klar i maj nästa år och under 2022 planeras ny lagstiftning träda i kraft. Men vad är det utredningen kommer kolla på? Och hur går en utredning till?

Välkommen till ett livesänt webbinarium där Ola Palmgren från Hyresgäst­föreningens förbundsstyrelse samtalar med vår bostadspolitiska chef Erik Elmgren om vad den nytillsatta utredningen innebär för hyresgästerna. Om du kollar live har du även möjligheter att själv ställa frågor.

Datum: Onsdagen den 29 april
Tid:15:00-15:20
Plats: Hyresgäst­föreningens Facebook

Vi kommer tyvärr inte ha teckenspråkstolk på plats men en skriftlig sammanfattning av samtalet kommer publiceras på vår Facebook-sida efteråt.