Vybild över Piteå
Nickolina Burvall Nilsson
Piteå

Parterna oeniga om hyrorna i Piteå och Älvsbyn

Hyreshöjningarna för 2024 har varit ett omtvistat ämne mellan Hyresgäst­föreningen och Fastighetsägarna Mittnord i tre månader, utan att de har kunnat nå en överenskommelse. Nu måste en skiljeman som inte har någon koppling till parterna avgöra frågan.

Ordförandeklubba som ligger på ett flertal uppslagna lagböcker

Det har inte gått att komma överens om ny hyra mellan Fastighetsägarna Mittnord och Hyresgäst­föreningen efter att ha förhandlat och försökt enas utifrån en modell som bygger på kostnadsökningen de senaste tre åren.

Fastighetsägarna Mittnord har krävt 12 procent högre hyra för hyresgäster i Piteå och Älvsbyn, vilket skulle betyda att en normal trea skulle kosta 700 kronor mer i månaden. Hyresgäst­föreningen tycker att det är för högt och att det skulle påverka många människors ekonomi negativt.

Så löser skiljemannen tvisten

  • Om parterna inte kan komma överens inom tre månader kan de be Hyresnämnden att utse en skiljeman.
  • Skiljemannen ska bestämma hur mycket hyrorna ska höjas inom sex veckor efter att denne har blivit utsedd.
  • Parterna ska sedan skriva under ett avtal som följer skiljemannens rekommendation inom två veckor.

Om skiljemännen

Skiljemännen är personer som har god kännedom om det hyresrättsliga regelsystemet och om hyresmarknaden. De ska vara opartiska, oberoende och lämpliga för uppdraget. De utses av Hyresnämnden på begäran av någon av parterna i förhandlingarna. Deras uppgift är att lösa tvisten mellan Fastighetsägarna och Hyresgäst­föreningen genom att bestämma hur mycket hyrorna ska höjas i Boden. De ska göra det inom sex veckor efter att de har blivit utsedda.