Presskontakt

Är du journalist och vill prata med en representant från oss, kontakta våra pressansvariga enligt nedan. Når du inte fram - ring vår växel på 0771 443 443 så hjälper de dig. Om du vet namnet på den du söker kan du använda sökrutan längst ner på sidan.

Nationella frågor

Anna Wennerstrand, presschef anna.wennerstrand@hyresgastforeningen.se
Telefon: 076-798 08 74, 010-459 11 67

Jens Lundberg, pressekreterare jens.lundberg@hyresgastforeningen.se
Telefon: 070-336 33 98

Norrbottens län, Västerbottens län, Jämtlands län och Västernorrlands län

Elisabeth Ennefors, kommunikationchef elisabeth.ennefors@hyresgastforeningen.se
Telefon: 010-459 18 49, 072-559 91 29

Dalarnas län, Södermanlands län, Värmlands län och Örebro län

Jacob Höglund, utredare/pressansvarig jacob.hoglund@hyresgastforeningen.se
Telefon: 070-370 84 03, 010-459 15 57

Alexander Carlsson, utredare alexander.carlsson@hyresgastforeningen.se
Telefon: 070-257 56 75, 010-459 15 45 

Annakari Berglund, kommunikationschef annakari.berglund@hyresgastforeningen.se 
Telefon: 070-695 69 66, 010-459 15 17

Helena Frisk, regionordförande helena.frisk@hyresgastforeningen.se 
Telefon: 070-680 66 10

Västmanlands län, Gävleborgs län, Uppsala län samt Norrtälje kommun  

Vicktoria Bagi, pressekreterare/utredare vicktoria.bagi@hyresgastforeningen.se
Telefon: 010-459 13 48, 072-712 51 29

Stockholms län (utom Norrtälje kommun)

Gunnel Cirverius, pressekreterare gunnel.cirverius@hyresgastforeningen.se 
Telefon: 076-798 08 84, 010-459 19 34

Heléne Lilja, kommunikationschef helene.lilja@hyresgastforeningen.se
Telefon: 010-459 19 88, 070-243 09 35

Tidigare Älvsborgs och Skaraborgs län (inkl Mullsjö kommun) samt Bohuslän (utom Stenungsund, Orust och Tjörn)  

Magnus Ejerhed, Anna Tokcan, Stefan Kudryk, Nils-Olof Larsson och Jan Lundqvist turas om att bemanna pressjouren.
Telefon: 010-459 14 27

Östergötlands län, Kalmar län, Gotland, Blekinge, Kronobergs län samt Jönköpings län (utom Mullsjö kommun)

Sara Anderberg, kommunikationschef sara.anderberg@hyresgastforeningen.se 
Telefon: 010-459 21 06

Björn Johansson, regionordförande bjorn.johansson4@hyresgastforeningen.se
Telefon: 010-459 21 39, 070-275 30 72

Håkan Strahl, kommunikatör, pressansvarig hakan.strahl@hyresgastforeningen.se  
Telefon: 010-459 21 80, 070-877 71 23

Kommunerna Göteborg, Varberg, Kungsbacka, Mölndal, Partille, Lerum, Kungälv, Stenungsund, Härryda, Ale, Tjörn, Orust och Öckerö

Ulrika Abrahamsson, enhetschef Kommunikation & opinionsbildning ulrika.abrahamsson@hyresgastforeningen.se
Telefon: 010-459 24 03, 070 213 88 95

Eva Thorpenberg, kommunikatör, pressansvarig eva.thorpenberg@hyresgastforeningen.se
Telefon: 010-459 24 67

Kommunerna Bjuv, Bromölla, Båstad, Eslöv, Helsingborg, Hässleholm, Höganäs, Hörby, Höör, Landskrona, Klippan, Kristianstad, Kävlinge, Svalöv, Perstorp, Åstorp, Ängelholm, Örkelljunga, Östra Göinge, Osby, Halmstad, Laholm, Falkenberg och Hylte.

Mikael Malmborg, kommunikatör mikael.malmborg@hyresgastforeningen.se
Telefon: 010-459 17 42, 070-671 55 81

Petra Lundh, enhetschef bostadspolitik och kommunikation petra.lundh@hyresgastforeningen.se
Telefon: 010-459 17 29, 070 630 74 60

Kommunerna Burlöv, Lomma, Staffanstorp, Lund, Malmö, Trelleborg, Svedala, Vellinge, Skurup, Sjöbo, Tomelilla, Ystad och Simrishamn (Södra Skåne)

Anneli Philipson, enhetschef bostadspolitik och kommunikation  anneli.philipson@hyresgastforeningen.se
Telefon: 010-459 23 51, 070-471 43 08

Pernilla Berthelot, kommunikatör  pernilla.berthelot@hyresgastforeningen.se
Telefon: 010-459 23 06, 070-471 43 03

Anna Eriksson, kommunikatör anna.eriksson@hyresgastforeningen.se
Telefon: 010-459 23 15, 070-471 43 43

Susanna Melanchta, kommunikatör susanna.melanchta@hyresgastforeningen.se
Telefon: 070 471 43 02, 010-459 23 37